معماری آترینا

آدرس:

تهران، تهرانپارس، خیابان اتحاد

تلفن:

درصد مدیریت پیمان بازسازی در سال1403 چقدر است؟

درصد مدیریت پیمان بازسازی در سال1403 چقدر است؟

مدیریت پیمان بازسازی چیست؟

منظور از مدیریت پیمان قراردادی است که در طی آن کارفرما یک شخص یا شرکت را که در زمینه ساخت و ساز مهارت دارد، به عنوان مدیر پیمان پروژه انتخاب می کند. درصد مدیریت پیمان بازسازی در هر پروژه ای متفاوت است و بستگی به نوع آن دارد. بدین شکل یک پروژه بازسازی توسط مدیر پیمان در بخش های اجرایی، عملیاتی، اداری و مالی مدیریت می گردد.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت بازسازی منزل تماس بگیرید.

تماس

در این پروژه کارفرما میزان هزینه های لازم برای انجام عملیات و مراحل بازسازی را پرداخت نموده و سایر اقدامات توسط مدیر پیمان انجام می شود. از این طریق میزان هزینه ها مدیریت شده و از اجرای عملیات نامناسب و خطر آفرین خودداری می شود. با توجه به این موضوع، میزان سرمایه کارفرما نیز به شکل درستی به بخش های مختلف پروژه تخصیص می یابد. به همین دلیل انتخاب مدیر پیمان باید پس از تحقیق و بررسی های بسیاری انجام شود تا نتایج مورد نظر کارفرما را به دنبال داشته باشد.

 درصد مدیریت پیمان بازسازی چگونه محاسبه می شود؟

درصد مدیریت پیمان برای بازسازی منزل در تهران با توجه به نوع قرارداد و پروژه بازسازی متفاوت است. ممکن است درصد مدیریت پیمان یک پروژه بازسازی بیشتر از دیگری باشد و این به عوامل گوناگونی بستگی دارد. به طور کلی هر اندازه که حجم یک پروژه بازسازی بیشتر باشد، درصد مدیریت پیمان آن نیز بیشتر است.

میزان درصد مدیریت پیمان در هر سال تغییراتی دارد. درصد مدیریت پیمان در سال 1403 برای پروژه های مربوط به بازسازی ساختمان به طور تقریبی ۱۰ الی ۱۷ درصد می باشد. این عدد برای پروژه های ویلایی افزایش یافته و بین ۱۵ تا ۲۲ درصد است. البته این اعداد به صورت تقریبی در نظر گرفته شده اند و ممکن است در یک پروژه این درصد ها کمی بیشتر یا کمتر باشد.

 عوامل موثر بر درصد مدیریت پیمان بازسازی

همانطور که در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم، عوامل گوناگونی بر درصد مدیریت پیمان بازسازی تاثیر دارد. اکنون هر یک از این عوامل را مورد بررسی قرار می دهیم.

۱- وظایف مدیر پیمان

وظایف مدیر پیمان حد و حدودی دارد. اگر این وظایف در حد نرمال باشد پس درصد آن نیز مشخص است اما اگر حجم وظایف مدیر پیمان افزایش یابد، پس درصد مدیریت پیمان نیز بیشتر می شود. در پروژه های بازسازی باید با توجه به میزان بازسازی و با توافق بین کارفرما و مدیر پیمان، وظایف وی تعیین شوند.

۲- حجم پروژه بازسازی

خانه ها و ساختمان های قدیمی فرسوده نیاز به بازسازی بیشتری دارند. این میزان بازسازی با هدف افزایش زیبایی و مقاومت ساختمان انجام می شود. پس در چنین پروژه های بازسازی درصد مدیریت پیمان بیشتر خواهد بود. خانه هایی که متراژ کمی دارند و تنها در بخش های خاصی مورد بازسازی قرار می گیرند، درصد مدیریت پیمان بازسازی کمتری خواهند داشت.

نحوه محاسبه درصد مدیریت پیمان

۳- مسیر دسترسی به پروژه

بعضی از ساختمان ها در محل های شلوغ و پر رفت و آمد قرار دارند و یا اینکه در مسیرهای صعب العبور واقع شده اند. در چنین شرایطی مسیر دسترسی به پروژه برای کارگران، پیمانکاران و سایر نیروهای کار سخت است. علاوه بر این، مدت زمانی که مصالح و لوازم لازم به محل پروژه می رسند، طولانی تر خواهد بود. پس مسیر دسترسی نیز بر درصد مدیریت پیمان تاثیر می گذارد و آن را کاهش و یا افزایش می دهد.

۴- مسئولیت تامین مصالح

به طور کلی مسئولیت تامین مصالح باید در متن قرارداد ذکر شود. اگر کارفرما از مدیر پیمان بخواهد که علاوه بر مدیریت پروژه به تامین مصالح نیز بپردازد، پس باید درصد بیشتری به وی پرداخت نماید. توافقات لازم برای تامین مصالح باید پیش از انجام پروژه صورت گیرد تا در روند کار تاخیر یا اخلالی ایجاد نشود.

۵- درجه سختی پروژه

طراحی و اجرای بعضی از پروژه ها آسان است و با یکبار برنامه ریزی به خوبی انجام می شود. بعضی از پروژه ها طراحی سختی داشته و بالطبع مدیریت دشواری نیز دارند. در چنین شرایطی وظایف مدیر پیمان افزایش یافته و درصد مدیریت پیمان بازسازی نیز بیشتر خواهد شد.

۶- مدت زمان اجرای پروژه

هر یک از پروژه های بازسازی مدت زمان مشخصی دارند که در متن قرارداد، درج می شود. هر چه این مدت زمان بیشتر باشد، درصد مدیریت پیمان نیز بیشتر خواهد شد. پروژه هایی با حجم بالا زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهند و این کاملا طبیعی است که با افزایش زمان، درصد مدیریت پیمان بیشتر شود.

قانون مدیریت پیمان بازسازی

۷- شرایط آب و هوایی

هر شهری دارای شرایط آب و هوایی خاصی می باشد. در شهرهای شمالی و جنوبی هوا به شدت شرجی بوده و کار بازسازی را سخت تر خواهد کرد. بر همین اساس میزان درصد مدیریت پیمان در این شهرها افزایش می یابد. بازسازی در بعضی از فصول نیز باعث تغییر این درصد خواهد شد.

به طور مثال در فصول سرد سال نیروی کار کمتری برای بازسازی وجود دارد و بخش های بازسازی شده دیرتر خشک می شوند. این موضوع درصد مدیریت پیمان بازسازی را افزایش خواهد داد و باید در زمان عقد  قرارداد به آن توجه شود.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت بازسازی منزل تماس بگیرید.

تماس

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.