معماری آترینا

آدرس:

تهران، تهرانپارس، خیابان اتحاد

تلفن:

اندازه، ابعاد و عمق استاندارد کمد لباس و کمد دیواری چقدر است؟

اندازه، ابعاد و عمق استاندارد کمد لباس و کمد دیواری چقدر است؟

اندازه استاندارد کمد لباس

یکی از کاربردی ترین وسایل مورد استفاده در هر خانه ای کمد لباس است. کمدهای لباس با توجه به فضای مورد استفاده و سلیقه و نیاز افراد، در انواع و ابعاد مختلفی ساخته می ‌شوند، اما نکته ای که در خرید کمد لباس باید به آن توجه کرد این است که اندازه استاندارد کمد لباس به خوبی رعایت شده باشد تا بتوانید به آسانی در منزل و اتاقتان از آن استفاده کنید.

اگر قصد خرید کمد لباس برای اتاق خود را دارید، در ابتدا باید کف اتاق تا سقف و همچنین طول و عرض دیوارها را اندازه گیری کنید و پس از آن کمدی را انتخاب کنید که با توجه به ابعاد اتاقتان، در آن جای بگیرد. در ادامه این مقاله از وبلاگ معماری آترینا قصد داریم تا اندازه استاندارد انواع کمد لباس را به دقت مورد بررسی قرار دهیم، پس با ما تا انتها همراه باشید.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت کمد لباس تماس بگیرید.

تماس

ابعاد کمد تک درب

اگر فضای کمی در اتاق خود دارید و در عین حال می خواهید کمد لباس مناسبی داشته باشید، خرید کمد تک درب گزینه ای مناسب برای شماست. این کمدها دارای یک درب و معمولا دو کشو در قسمت پایین، یک طبقه در بالا و یک میله برای آویزان کردن لباس هستند. کمدهای تک درب عمدتا دارای ارتفاع ۱۸۰ و عرض و عمق ۶۰ سانتی متری هستند. کمد تک درب برای نوجوانان و افراد مجرد گزینه مناسبی می باشد.

ابعاد کمد دو درب

کمد دو درب اگرچه از نظر ابعاد و تعداد درب با کمد تک درب متفاوت است اما مانند کمد تک درب دارای دو کشو در پایین، یک یا دو طبقه در بالا و یک آویز برای لباس می باشد. اندازه استاندارد کمد لباس دو درب به این صورت است که ارتفاع آن معمولا از ۱۸۰ تا ۲۱۰ سانتی متر، عرض و عمق آن به ترتیب ۱۲۰ و ۶۰ سانتی متر و بلندی میله آویز آن بین ۱۱۰ تا ۱۶۰ سانتی متر می باشد. این کمد برای استفاده یک یا دو نفر مناسب است.

ابعاد کمد سه درب

کمد سه درب از دو درب برای قسمت لباس ها و یک درب برای طبقات تشکیل شده است که معمولا عرض هر کدام از این درب ها ۶۰ سانتی متر است. اندازه استاندارد کمد لباس سه درب از نظر ارتفاع بین ۱۸۰ تا ۲۱۰ و از نظر عرض و عمق به ترتیب ۱۸۰ و ۶۰ سانتی متر می‌ باشد. در پایین این کمدها دو کشو تعبیه شده است و میله آویزی با ارتفاع ۱۶۰ سانتی متر برای کمد سه درب در نظر گرفته شده است.

کمد سه درب

ارتفاع استاندارد رگال لباس

اندازه استاندارد کمد لباس یکی از مواردی است که به هنگام خرید کمد باید به آن توجه داشته باشید. ارتفاع استاندارد رگال لباس در کمدها با توجه به نوع کمد متفاوت است. کمدهای زنانه دارای رگالی به ابعاد ۱۲۰ تا ۱۴۰ سانتی متر هستند. این ابعاد برای یک کمد زنانه با توجه به نوع لباس ها مناسب است. در صورتی که از  یک کمد برای لباس های مجلسی و بلند استفاده شود باید رگال لباس بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ سانتی متر باشد. در کمدهای لباس مردانه ارتفاع رگال لباس بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود. در این ابعاد انواع لباس های کوتاه و بلند مردانه قرار می گیرند.

پیش از خرید باید به ارتفاع رگال لباس توجه شود زیرا اگر یک رگال ابعاد مناسبی نداشته باشد لباس ها را به خوبی در کمد جای نداده و منجر به چروک شدن آنها می شود. اگر برای جای دادن کمد، محدودیتی از نظر مکانی ندارید پس ارتفاع رگال لباس را در بیشترین اندازه در نظر بگیرید تا در آینده برای قرار دادن لباس ها در کمد مشکلی نداشته باشید.

ابعاد کمد دیواری ، عمق استاندارد کمد دیواری

کمدهای دیواری ابعاد مختلفی دارند و معمولا به صورت سفارشی ساخته می شوند. به دلیل اینکه هر اتاق، ابعاد مختلفی دارد، برای ساخت کمد های دیواری باید ابعاد و اندازه اتاق و محل نصب آن به دقت در نظر گرفته شود.

اگرچه این کمد در ابعاد مختلفی ساخته می شود، اما اندازه استاندارد کمد لباس دیواری به این شکل است که عرض درب ها و عمق استاندارد کمد دیواری ۶۰ سانتی متر می باشد که البته اگر درب کمد ریلی باشد، عرض آن تا ۹۰ سانتی متر هم افزایش می یابد. ارتفاع کف تا سقف و اندازه دیوار اتاق هم در ابعاد کمد دیواری تاثیر می گذارد.

عمق استاندارد کمد دیواری برای رختخواب

کمد دیواری مخصوص رختخواب یکی از موارد ضروری برای خانه های ایرانی است. این کمد باید دارای فضای کافی برای قرار دادن رختخواب ها باشد. عمق استاندارد کمد دیواری برای رختخواب باید بین ۷۰ تا ۱۳۰ سانتی متر در نظر گرفته شود تا تمامی رختخواب ها به خوبی در آن جای بگیرند. در  کمدهایی با عمق کم، رختخواب ها آسیب می بینند و به درب کمد نیز فشار وارد می کنند که این کار در طولانی مدت، تعمیرات درب را به دنبال دارد.

تقسیم نمودن کمد دیواری رختخواب به بخش ها و طبقات مختلف، باعث فشار بر دیواره و طبقات می شود زیرا هر یک از رختخواب ها وزن متفاوتی دارند و در صورت سنگین بودن باعث نامتوازن شدن طبقات می شوند. به همین دلیل در طراحی این نوع کمد دیواری عمق لازم برای جای دادن رختخواب ها مشخص می شود اما هیچ طبقه ای در آن تعبیه نمی گردد.

عمق استاندارد کمد دیواری برای رختخواب

ابعاد کمد نوزاد

کمد لباس نوزاد معمولا ابعادی کوچک تر از کمدهایی که بررسی کردیم دارد. کمد نوزاد دارای ارتفاع ۱۸۰، عرض ۹۰ و عمق ۴۰ سانتی متری است. در بیشتر موارد، آن قسمت از کمد نوزاد که دارای آویز لباس است، دارای دربی به اندازه ۵۰ سانتی متر در یک سمت و دربی به اندازه ۴۰ سانتی متر در سمت دیگر می باشد. کمد نوزاد به طور معمول دارای دو کشو است که هم می تواند در ظاهر کار مشخص باشد و هم در داخل کمد به شکل مخفی قرار گیرد.

ابعاد کمد زنانه

در کمدهای زنانه موردی که باید به آن توجه کرد این است که با توجه به اندازه لباس خانم ها، معمولا ارتفاع میله آویز کمد زنانه بلندتر از میله آویز کمد مردانه است. اندازه استاندارد کمد لباس زنانه به این شکل است که برای لباس های مجلسی به آویزی با ارتفاع بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ سانتی متر و برای مانتوها آویزی به ارتفاع ۱۲۰ تا ۱۴۰ سانتی متر نیاز است.

اگرچه می توان شال  و روسری ها را در طبقات و کشوها قرار داد، اما برای آویز کردن آن ها به آویزی به ارتفاع حداقل ۶۰ سانتی متر نیاز است. لباس های کوتاه را می توان به آویزی با ارتفاع تقریبا ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی متر آویخت.

ابعاد کمد مردانه

همانطور که در بخش قبل گفتیم، ارتفاع میله آویز برای کمد زنانه کمی بیشتر از کمد مردانه است. ارتفاع استاندارد برای آویز کردن کت و شلوارهای مردانه تقریبا ۱۳۰ سانتی متر و برای پیراهن و شلوار مردانه بین ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی متر است. این ابعاد برای آویز کردن پالتوهای مردانه تا ۱۷۰ سانتی متر هم افزایش پیدا می کند.

کیف، کفش، جوراب، کراوات و سایر وسایل مردانه را به راحتی می توان در کشوها و طبقات کمد لباس جای داد و در زمان نیاز به راحتی به آن ها دسترسی داشت.

کمد لباس مردانه

چرا آگاهی از اندازه انواع کمد لباس مهم است ؟

در این مقاله حدود اندازه استاندارد کمد لباس و انواع آن را بررسی کردیم. انتخاب ابعاد کمد لباس، در کنار توجه به قیمت کمد، یکی از مواردی است که هنگام خرید کمد، تا حد زیادی تحت تاثیر ابعاد و متراژ اتاق، اندازه دیوارها، فاصله کف اتاق تا سقف و نوع کاربرد و نیاز مشتری می تواند متغیر باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که به طور قطعی نمی توان ابعاد استاندارد کمد لباس را مشخص کرد، زیرا با توجه به فاکتورهای ذکر شده، این ابعاد متغیر هستند، اما کمدهای استاندارد موجود در بازار، عمدتا با ابعادی در حدود اندازه های ذکرشده در این مقاله ساخته می شوند و شما با آگاهی از این ابعاد، می توانید کمد لباس مناسب خود را در بهترین اندازه سفارش دهید.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت کمد لباس تماس بگیرید.

تماس

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.