معماری آترینا

آدرس:

تهران، تهرانپارس، خیابان اتحاد

تلفن:

آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد؟ | آموزش رنگ کردن کابینت

آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد؟ | آموزش رنگ کردن کابینت

آیا کابینت ام دی اف را می شود رنگ کرد؟

افرادی که پس از خرید کابینت ام دی اف، بعد از مدتی تصمیم به زیباسازی دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود داشته و قصد تغییر دکوراسیون منزل خود را دارند، می توانند با رنگ کردن کابینت ها، این تغییر را ایجاد نمایند. تعویض کابینت ها با توجه به افزایش لحظه ای قیمت ها کار عاقلانه ای نیست و به جای آن می توانید کابینت های قدیمی خود را رنگ کنید. حال باید دانست که آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد و سپس شیوه انجام آن را فرا گرفت.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت کابینت ام دی اف تماس بگیرید.

تماس

بدون شک ارزان ترین راه برای تغییر دکوراسیون رنگ کردن کابینت ام دی اف است. نگران دشواری این کار نباشید زیرا با آموزش هایی که در ادامه ارائه می دهیم می توانید ظرف مدت زمان کوتاهی کابینت ام دی اف خود را رنگ آمیزی کنید.

رنگ آمیزی کابینت ام دی اف

برای رنگ آمیزی کابینت ام دی اف به رنگ ها و ابزارهای مختلفی نیاز است. در ادامه انواع ابزارها و رنگ های مناسب برای کابینت ام دی اف را به شما عزیزان معرفی می نماییم.

ابزارهای مورد نیاز برای رنگ کردن کابینت ام دی اف

برای رنگ آمیزی کابینت ها به ابزار گوناگونی نیاز دارید. درست است که تمامی کابینت ها را می توان رنگ کرد اما برای رنگ آمیزی کابینت های روکش داری مانند ممبران و هایگلاس، بهترین کار این است که از متخصصین با تجربه کمک بگیرید. ابزارهای مورد نیاز برای رنگ کردن کابینت ام دی اف:

۱. رنگ مناسب

۲. مواد بتونه کاری

۳. برس یا اسفنج پاک کننده

۴. پیچ گوشتی مناسب

۵. کاغذ سنباده ۸۰ و ۱۲۰ گرمی

۶. رزین و فیکساتور

۷. نوار چسب

۸. نوار لاستیکی دور درب

۹. غلطک رنگ

۱۰. تشتک مناسب برای شست و شوی غلطک

رنگ های مناسب برای کابینت ام دی اف

برای رنگ آمیزی کابینت ام دی اف می توان از رنگ های گوناگونی استفاده کرد که در این بین بعضی رنگ ها پرطرفدار تر و دارای خصوصیات مثبت بیشتری می باشند.

رنگ کابینت ام دی اف

رنگ های روغنی

برای رنگ آمیزی کابینت ام دی اف رنگ های مختلف و متنوعی وجود دارد اما رنگ های ساخته شده بر پایه روغن پرطرفدارتر می باشند. این رنگ ها با پرایمر سازگار بوده اما با این حال به هنگام استفاده از رنگ های مبتنی بر روغن باید از تینرهای نقاشی استفاده کنید.

رنگ های اکریلیک

رنگ های اکریلیک هم از جمله رنگ های روغنی هستند و طیف رنگی متنوعی دارند. این رنگ ها به عنوان بهترین رنگ هایی که به سرعت خشک می شوند، شناسایی شده اند. برای رقیق نمودن این رنگ ها می توان از آب استفاده کرد اما باید دید که با این نوع رنگ آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد به طوری که سطح آن در معرض رطوبت قرار نگیرد و آسیبی نبیند.

بهتر است برای پیشگیری از مشکلات بعدی، از رنگ اکریلیکی استفاده کنید که بر پایه آب نباشد و نیاز به رقیق کننده هایی مانند تینر نداشته باشد. برای استفاده از این نوع رنگ به یک غلطک نیاز دارید.

رنگ لاتکس

یکی دیگر از رنگ های مورد استفاده در رنگ آمیزی کابینت، رنگ لاتکس می باشد. رنگ های لاتکسی که بر پایه آب نیستند، رنگ های مناسبی برای کابینت هستند زیرا بوی شدیدی ندارند و کاربردشان سخت نیست. از آنجایی که بیشتر رنگ های لاتکس بر پایه آب می باشند در صورت ضخیم نبودن لایه پرایمر، امکان آسیب رسیدن به ام دی اف وجود دارد.

رنگ مولتی سورفیس

رنگ های مولتی سورفیس، رنگ های نیمه براقی هستند که در برابر حرارت مقاوم می باشند. این رنگ ها پس از استفاده نیاز به هیچ تثبیت کننده ای ندارند و برای تمامی چوب های ام دی اف مناسب می باشد و نتیجه جذاب و مورد پسندی را به ارمغان می آورند.

رنگ گچ

استفاده از رنگ گچ آسان است و شما قبل از استفاده از این رنگ باید سطح کار را کمی سنباده بزنید و با قلم مو شروع به رنگ آمیزی کنید.

اسپری رنگ

بسیاری از افراد می پرسند که با استفاده از اسپری هم آیا کابینت ام دی اف را می شود رنگ کرد و ما امروز به این سوال پاسخ می دهیم که بله با استفاده از اسپری های موجود در بازار می توان کابینت ها را به صورت مات یا براق رنگ آمیزی کرد. برای رنگ آمیزی کابینت با اسپری، نیازی به قلم مو یا غلطک ندارید و فقط کافی است قطعات لازم را در فضایی باز رنگ کنید.

نکات مهم قبل از رنگ کردن کابینت ام دی اف

۱- قبل از رنگ کردن کابینت های خود باید پوسیدگی ها را به دقت مورد بررسی قرار دهید و آن ها را تعمیر کنید زیرا اگر کابینت هایی که مشکل دارند رنگ کنید، به زودی آثار خرابی روی آن مشخص شده و زحمات و هزینه های انجام شده به هدر می رود.

۲- قبل از رنگ آمیزی درب ها و کشوها را با استفاده از پیچ گوشتی مناسب باز کنید و با استفاده از سنباده، سطح و لبه های کابینت را صاف نمایید. توجه داشته باشید که به هنگام باز کردن پیچ های درب، به سطح درب آسیبی وارد نشود.

۳- کاغذهای سنباده را به صورت مستطیل هایی در ابعاد کوچکتر برش زده و از گوشه ها شروع به سمباده زنی کنید. پس از انجام این کار به سراغ ناصافی ها و برجستگی های سطح داخلی درب ها بروید.

۴- پس از سنباده زنی با استفاده از اسفنج و یا برس پاک کننده، رنگ های کنده شده از سطح درب کابینت را پاک کنید.

۵- با یک عدد دستمال مرطوب، گرد و غبارهای چسبیده به سطح را تمیز نمایید.

۶- اتصالات بین کابینت ها، دستگیره ها، لولاها و… را جدا کنید تا به هنگام عملیات رنگ آمیزی، کثیف و رنگی نشوند.

نحوه رنگ کردن کابینت ام دی اف چگونه است؟

گام اول: با استفاده از یک سنباده که زبر نباشد و سطح نرمی داشته باشد، روی سطح کابینت را صاف کنید تا کمی از حالت سر بودن آن کم شود و رنگ به خوبی روی سطح کار باقی بماند.

گام دوم: سطح کابینت را مجددا تمیز کنید تا هیچ مانعی برای رنگ کردن وجود نداشته باشد.

گام سوم: رنگ مورد نظر خود را در تشتک مخصوص بریزید و اگر نیاز به رقیق کردن دارد این کار را انجام دهید. پس از این کار با غلطک رنگ را به صورت یکدست و یکنواخت درآورید تا برای رنگ آمیزی کردن، مناسب باشد.

گام چهارم: با ابزار متناسب با رنگ، شروع به رنگ کردن کابینت های ام دی اف کنید. خوب است که در این مرحله سعی کنید تمام سطح کابینت را با رنگ بپوشانید و در دفعات بعدی، با ظرافت بیشتری این کار را انجام دهید.

گام پنجم: پس از یکبار رنگ آمیزی باید بررسی کنید که با همین یک بار آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد یا اینکه نیاز به تکرار رنگ آمیزی وجود دارد و البته باید گفت رنگ روکش اصلی هم در دفعات رنگ آمیزی موثر است.

گام ششم: رنگ های کابینت ها با توجه به ویژگی های خود با سرعت مختلفی خشک می شوند اما بهتر است بعد از اتمام رنگ آمیزی، چندروز صبر کنید تا رنگ به طور کامل و با اطمینان بیشتری خشک شود.

سطح ام دی اف را چند بار باید رنگ کرد؟

همانطور که در قسمت قبل هم اشاره کردیم شما در ابتدا سطح ام دی اف را کاملا رنگ کنید و بعد با دقت و ظرافت بیشتری این کار را تکرار کنید تا زمانی که سطح کار رنگ صاف و صیقلی به خود بگیرد. تعداد دفعات تکرار رنگ آمیزی به آستر شما بستگی دارد. ممکن است آستر شما رنگ تیره ای داشته باشد پس رنگ سطح را باید بیشتر تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

رنگ کردن ام دی اف

نکات مهم پس از رنگ کردن کابینت ام دی اف

در این مقاله بررسی کردیم که آیا کابینت ام دی اف را میشود رنگ کرد و مراحل رنگ کردن آن را آموزش دادیم. شما با انجام این مراحل می توانید کابینت های خود را به بهترین نحو رنگ کنید. پس از رنگ کردن باید نکاتی را رعایت کنید:

۱- پس از رنگ کردن چند روزی صبر کنید تا کابینت ها به طور کامل خشک شوند و سپس درب ها و سایر بخش ها را با دقت نصب نمایید.

۲- کابینت های شما اکنون مانند کابینت های نو هستند پس در نگهداری و حفظ آنها دقت کنید.

۳- سعی کنید در چند روز ابتدایی پس از نصب، کابینت های خود را در معرض رطوبت و حرارت قرار ندهید.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت کابینت ام دی اف تماس بگیرید.

تماس

4 نظر

 • با سلام
  سپاس فراوان بابت مقالات جامع و کامل گروه اتــرینا
  بنده مقاله رنگ امیزی کابینت ام دی اف کامل مطالعه
  کردم و علاوه بر پاسخ، کل سوال های ذهنی نکات اموزشی و
  فنی بیشتری از شما گرفتم و همیشه در ذهنم باقی خواهد
  ماند.👌🏻🤍
  پایــــــدار و برقـــــــــرار باشید ❤

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.