معماری آترینا

آدرس:

تهران، تهرانپارس، خیابان اتحاد

تلفن:

نحوه اندازه گیری کمد دیواری ریلی و ساده

نحوه اندازه گیری کمد دیواری ریلی و ساده

اندازه گیری کمد دیواری

امروزه کمدهای دیواری در اکثر خانه ها دیده می شوند و بیشتر مردم برای جای دادن وسایل خود از این نوع کمد استفاده می کنند. نحوه اندازه گیری کمد دیواری بسیار اهمیت دارد زیرا فردی که کمد دیواری را برای خرید انتخاب می کند، قصد استفاده طولانی مدت از آن دارد و باید اندازه های درست و همچنین جنس مرغوبی داشته باشد.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت کمد دیواری تماس بگیرید.

تماس

هنگام خرید کمد،کمدهای دیواری حرف زیادی برای گفتن دارند، چرا که در همه خانه ها به راحتی قابل استفاده هستند و صاحبان خانه های کوچکی که فضای کافی برای استفاده از سایر کمدها ندارند، می توانند از این نوع کمد برای جای دادن لوازم خود استفاده کنند. در این مقاله نحوه اندازه گیری کمد دیواری و طریقه ساخت آن را به شما عزیزان آموزش می دهیم.

نحوه اندازه گیری درب کمد دیواری ریلی

کمد دیواری ریلی نوعی از کمد دیواری است که به صورت دو درب، سه درب و چهار درب ساخته می شود. درب کمدهای ریلی اندازه مشخصی ندارد و برای سفارش و خرید درب باید اندازه های آن را تعیین کنید. ابتدا برای اندازه گیری درب کمد دیواری ریلی باید از لبه دیوار سمت چپ تا لبه دیوار سمت راست را اندازه بگیرید و عدد آن را یادداشت کنید. پس از آن به سراغ اندازه گیری کف تا بالای کمد بروید و این عدد را نیز یادداشت نمایید. برای اندازه گیری ارتفاع بهتر است که هر سه قسمت چپ، راست و وسط کمد را اندازه گیری کنید و پس از یکبار اندازه گیری، مجددا کار خود را تکرار نمایید تا از دقت اندازه گیری خود مطمئن شوید.

اگر کمد شما دارای نوار تزئینی می باشد باید از پشت نوار، اندازه گیری ها را انجام دهید. عرض ترکیبی درب ها باید برابر عرض فضای نصب کمد به اضافه ۲.۵ سانتی متر باشد. این کار باعث می شود که درب ها به اندازه ۳ سانتی متر با هم، همپوشانی داشته باشند و هیچ فاصله ای در بین درب ها وجود نداشته باشد. پس از این اندازه گیری ها می توانید درب کمد دیواری ریلی خود را سفارش دهید و سپس برای نصب آن اقدام نمایید.

نحوه اندازه گیری درب کمد دیواری ریلی

نقشه ساخت کمد دیواری ریلی

نحوه اندازه گیری کمد دیواری اهمیت بسیاری دارد زیرا نقشه ساخت هر کمدی متفاوت است. کمدهای ریلی به صورت تک درب، دو درب، سه درب و آکاردئونی می باشند. پیش از خرید و سفارش کمد دیواری ریلی باید ابعاد چهارچوب را مشخص کرده و سپس تعداد درب آن را تعیین کنید. پس از آن باید به فکر نصب ریلی متناسب با وزن درب باشید. ریل ها باید وزن مناسبی داشته باشند تا پس از باز و بسته کردن درب آسیب نبینند.

برای نصب درب باید آن را با قرقره و یراق آلاتی متناسب با ریل مجهز کنید. در مرحله بعدی نوبت به نصب درب و رگلاژ آن می رسد. پس از نصب درب باید از حرکت روان آن بر روی ریل، مطمئن شوید. در آخرین مرحله نوبت به نصب دستگیره قدی یا دستگیره مخصوص کمد دیواری ریلی می رسد. بدین شکل نقشه ساخت کمد دیواری ریلی کامل می گردد.

مراحل ساخت و اندازه گیری کمد دیواری

ساخت کمد دیواری نیاز به مهارت خاصی دارد و شما نمی توانید بدون هیچ آموزشی اندازه گیری های لازم را انجام داده و شروع به ساخت آن کنید. ابتدا باید مدل خود را انتخاب و سپس به سراغ انجام اندازه گیری های لازم بروید. در ادامه باید طراحی کمد دیواری، خرید مواد اولیه، برش و اتصال قطعات و رنگ آمیزی انجام شود.

در این قسمت به طور خلاصه هر کدام از این مراحل را توضیح می دهیم و بعد به سراغ مهمترین بخش آن که نحوه اندازه گیری کمد دیواری است می رویم و آن را به تفصیل مورد بررسی قرار می دهیم.

انتخاب مدل کمد دیواری

برای انتخاب مدل کمد دیواری باید در نظر داشته باشید که هدفتان از نصب کمد دیواری چیست و می خواهید چه نوع وسایلی در آن قرار دهید و سپس با توجه به این موضوع مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید. بهترین مدل کمد دیواری مدلی می باشد که علاوه بر ظاهر زیبا، آسان ترین دسترسی و بیشترین جای دهی وسایل را داشته باشد.

اندازه گیری محل نصب کمد دیواری

بیشتر افراد کمد دیواری را برای اتاق خواب در نظر دارند که بدین منظور یا فرورفتگی برای نصب کمد دیواری در نظر می گیرند و یا اینکه یک ضلع از اتاق را برای نصب کمد دیواری انتخاب می کنند. توجه داشته باشید که اگر اندازه محل نصب کمد دیواری با دقت انجام نشود، سایر مراحل بعدی مطابق با این اندازه ها پیش رفته و برای استفاده از کمد دیواری با مشکل روبرو می شوید.

نحوه اندازه گیری کمد دیواری مانند کابینت ها نیست که هم پلان را ترسیم کنید و هم اندازه دیوارها و محل قرار گیری تاسیسات را مشخص کنید. به طور معمول برای اندازه گیری کمد دیواری باید فقط ابعاد دیوار را یادداشت نمایید. به دلیل اهمیت زیاد این مرحله از ساخت کمد دیواری، آن را به طور کامل در ادامه بررسی می کنیم.

طراحی کمد دیواری

برای طراحی کمد دیواری با توجه به مدل انتخاب شده، تعداد قفسه ها، درب ها، کشوها و . مشخص می گردند. در این مرحله قناسی های ساختمان و همچنین کانال کولر یا سایر تاسیسات کاربردی موجود در دیوار اتاق، بر روی نقشه طراحی شده مشخص می شوند تا در ادامه مشکل ساز نشوند.

تهیه مواد اولیه کمد دیواری

کمد دیواری از جنس های مختلفی ساخته می شود اما محبوب ترین و در عین حال ماندگارترین و خوش قیمت ترین کمد دیواری، از جنس ام دی اف ساخته می شود. امروزه در بسیاری از خانه ها کمدهای دیواری ام دی اف دیده می شوند.

برش قطعات

با توجه به اندازه گیری های انجام شده، قطعات برش زده می شوند و برای ساختن کمد دیواری انتخابی آماده می گردند. به هنگام برش زدن علاوه بر رعایت نکات ایمنی باید دقت لازم را داشته باشید تا قطعه ای به طور اشتباه برش زده نشود. دقت در نحوه اندازه گیری کمد دیواری هم بسیار با اهمیت است زیرا قطعات مطابق با اندازه ها، برش زده می شوند.

اتصال قطعات برش زده

در این مرحله قطعات برش زده شده از طریق چسب و میخ به یکدیگر متصل می گردند تا شکل اصلی کمد مشخص شود و اگر به هنگام اتصال اشتباهی صورت گیرد، شکل کلی کمد به هم می ریزد و آن را ناکارآمد می کند.

رنگ آمیزی

این مرحله مربوط به کمد هایی است که جنس آن ها از چوب طبیعی باشد و اگر شما کمد دیواری ام دی اف را انتخاب کرده اید دیگر نیازی به انجام این مرحله ندارید.

رنگ کردن کمد دیواری

آموزش نحوه اندازه گیری کمد دیواری

همانطور که گفتیم کمدهای دیواری به طور معمول یا در فرورفتگی دیوار و یا در یک ضلع از اتاق نصب می شوند. ما باید ارتفاع و عرض دیواری که برای نصب کمد دیواری در نظر داریم یادداشت کنیم و سپس متناسب با آنچه مشتری درخواست کرده و یا اینکه با توجه به عمق فرورفتگی، عمق کمد دیواری را مشخص کنیم.

اندازه گیری ارتفاع کمد دیواری

بیشتر کمدهای دیواری را به گونه ای می سازند که هم ارتفاع با دیوار باشند و به سقف بچسبند اما اگر در طراحی سقف اتاق از گچبری یا تزئینات خاصی استفاده شده باشد، دیگر نمی توان ارتفاع کمد دیواری را تا سقف در نظر گرفت.

اندازه گیری عرض کمد دیواری

اگر قصد دارید که کمد دیواری شما در فرورفتگی اجرا شود پس عرض آن مشخص است اما اگر بخواهید در یک ضلع از دیوار کمد خود را نصب کنید باید با توجه به ابعاد اتاق، اندازه عرض کمد دیواری را مشخص نمایید. سعی کنید به هنگام اندازه گیری عرض اتاق این نکته را در نظر داشته باشید که فضای مفید اتاق زیاد کوچک نشود.

عمق کمد دیواری

عمق استاندارد در نظر گرفته شده برای کمد دیواری، ۶۰ سانتی متر می باشد اما در صورتی که کمد دیواری در یک ضلع از اتاق نصب می شود، می توان به درخواست مشتری این عمق را بیشتر کرد. کمدهای دیواری که در فرورفتگی اتاق نصب می شوند، معمولا عمقی هم اندازه با عمق فرورفتگی دارند ولی اگر عمق فرورفتگی زیاد نباشد، با توجه به درخواست مشتری می توان آن را با عمق بیشتری در نظر گرفت.

نکته مهم: اگر فرورفتگی دارای عمق مناسبی می باشد و مشتری درخواست کمدی با درب بازشو دارد باید ابعاد درب را به گونه ای در نظر بگیریم که پس از نصب، درب کمد از قسمت فرورفتگی بیرون نزند. می توانید عمق کمد را ۲ سانتی متر کمتر از عمق فرورفتگی در نظر بگیرید که مشکلی از این جهت پیش نیاید.

اندازه گیری فرورفتگی محل نصب کمد دیواری

برای اندازه گیری عرض فرورفتگی در ابتدا عرض قسمت جلویی و سپس عرض قسمت انتهایی را اندازه گیری کنید و کوچکترین عرض را ثبت کنید. معمولا عرض جلو و عرض عقب فرورفتگی ها با هم کمی اختلاف دارند. برای اندازه گیری عمق و ارتفاع هم ابتدا عمق و ارتفاع جلویی و سپس  عمق و ارتفاع انتهایی را اندازه بگیرید و اندازه ای که کوچک تر است یادداشت کنید.

اندازه گیری بیرون زدگی محل نصب کمد دیواری

در صورت بیرون زدگی محل نصب کمد دیواری هم مانند فرورفتگی اقدام می کنیم. در ابتدا ابعاد جلویی و سپس ابعاد انتهایی را اندازه گرفته ولی برخلاف فرورفتگی، در این مدل، بزرگترین اندازه ها را یادداشت می نماییم.

کمد دیواری ساخت

نکات مهم نحوه اندازه گیری کمد دیواری

نحوه اندازه گیری کمد دیواری را در قسمت های قبل آموزش دادیم. شما با در نظر داشتن این آموزش و اجرا کردن آن می توانید ابعاد دقیق و درست کمد دیواری خود را مشخص کنید. بهترین کار این است که اندازه ها را فورا یادداشت کنید تا از ثبت ابعاد غلط جلوگیری شود. توجه داشته باشید که اندازه گیری محل نصب کمد دیواری بسیار با اهمیت است و اگر اشتباهی صورت گیرد، مواد اولیه به اشتباه برش خورده و بعد کمد دیواری مناسبی نخواهید داشت.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت کمد دیواری تماس بگیرید.

تماس
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.