معماری آترینا

آدرس:

تهران، تهرانپارس، خیابان اتحاد

تلفن:

تمیز کردن کابینت ام دی اف | معرفی تمام روش های 100% کاربردی

تمیز کردن کابینت ام دی اف | معرفی تمام روش های 100% کاربردی

تمیز کردن کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف یکی از کابینت های پر طرفدار است که مزایای بسیار زیادی دارد. تنوع رنگ، ماندگاری بالا و قیمت مقرون به صرفه این کابینت از جمله مزایایی است که سبب می شود مشتریان نسبت به خرید کابینتی با این متریال اقدام کنند. از آنجایی که کابینت ها برای حفظ درخشش و زیبایی خود به تمیزکاری نیاز دارند بسیاری از افراد از این جهت نگرانی هایی بابت تمیز کردن کابینت ام دی اف دارند که چگونه آن را تمیز کنند تا هم زیبایی آن حفظ شود و هم آسیبی نبیند.

جهت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت کابینت ام دی اف تماس بگیرید.

تماس

در این مقاله روش های تمیز کردن کابینت ام دی اف و نکات مهم آن را به شما عزیزان آموزش می دهیم. پس از خرید کابینت ام دی اف، با به کار بردن این روش ها دیگر هیچ نگرانی از این جهت نخواهید داشت. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تمیز کردن کابینت ام دی اف چه اهمیتی دارد؟

بسیاری از افراد به هنگام تمیز کردن آشپزخانه، به تمیزی کابینت ها توجهی نمی کنند زیرا فکر می کنند این کار بسیار سخت است و زمان زیادی می گیرد. هر چقدر به تمیزی کابینت ها بیشتر اهمیت دهید و آن ها را به موقع تمیز کنید، کارتان آسان تر است زیرا وقتی گرد و غبار، چربی ها و دود حاصل از پختن غذاها بر روی سطح کابینت ها قرار می گیرد، ماندگار شده و دیگر به آسانی تمیز نمی شود.

برای اینکه هم سطح کابینت ام دی اف خود را از آلودگی ها پاک کنید و هم برای رفع آلودگی ها اذیت نشوید، بهتر است دست کم هر هفت روز یکبار کابینت های خود را گردگیری کنید و اگر چربی و لکه دارند، به فکر تمیز کردن آن ها باشید تا بتوانید از کابینت های خود به مدت طولانی استفاده نمایید.

 بهترین ماده تمیز کننده کابینت ام دی اف

روش های مختلفی برای تمیز کردن کابینت ام دی اف وجود دارد و هر کدام از این روش ها نیاز به ماده تمیز کننده خاصی دارند. بعضی از تمیز کننده ها اگر چه در کوتاه مدت نتیجه خوبی را نشان می دهند اما در طولانی مدت باعث آسیب های جدی به سطح کابینت ام دی اف می شوند. به طور کلی بهترین ماده برای تمیز کردن سطح ام دی اف، ترکیب آب ولرم و ماده ظرفشویی است.

ابتدا مقداری آب ولرم و مایع ظرفشویی را در ظرفی ریخته و مخلوط کنید. سپس یک اسفنج را به این محلول آغشته نموده و پس از گرفتن آب آن، کابینت ام دی اف خود را تمیز کنید.  پس از تمیز کردن کابینت، با یک دستمال نخی خشک، رد رطوبت باقی مانده روی کابینت را پاک کنید. اگر  پاک کردن رطوبت را نادیده بگیرید، منجر به ایجاد لکه های عمیق بر روی کابینت می شود که تمیز کردن آن دشوار است.

چگونه کابینت ام دی اف را تمیز کنیم؟

تمیز کردن کابینت ها با توجه به متریال استفاده شده در ساخت کابینت، متفاوت است. برای اینکه بدانیم چگونه کابینت ام دی اف را تمیز کنیم باید به جنس کابینت توجه داشته باشیم. در ادامه روش های تمیز کردن کابینت ام دی اف را بررسی می کنیم.

چگونه کابینت ام دی اف را تمیز

گردگیری کابینت ام دی اف

در ابتدا باید گرد و غبارهای قرار گرفته بر سطح کابینت های ام دی اف را تمیز کنید. این کار ساده ترین راه برای حفظ تمیزی کابینت ها می باشد. برای انجام این کار نیازی به شوینده ای نیست و شما باید با استفاده از یک دستمال نخی کاملا خشک، گرد و غبارها را پاک کنید. این کار را هر هفته تکرار کنید تا از تجمع گرد و غبارها و سایر آلودگی ها جلوگیری نمایید.

تمیز کردن کابینت ام دی اف با دستمال مرطوب

در صورتی که پس از حذف گرد و غبارهای قرار گرفته بر سطح کابینت ام دی اف، هیچ گونه چربی مشاهده نکردید، می توانید یک دستمال نخی را مرطوب کرده و با استفاده از آن سطح کابینت را تمیز کنید. بعد از انجام این کار با یک دستمال خشک، رطوبت باقیمانده بر سطح کابینت ام دی اف را خشک نمایید.

شستن کابینت ام دی اف با آب

تمیز کردن کابینت ام دی اف باید در فواصل زمانی مختلف انجام شود تا آلودگی ها بر روی آن تجمع نکنند. اولین ماده ای که برای تمیز کردن کابینت به ذهن شما می رسد، آب است. شاید گمان می کنید که با شستن کابینت ام دی اف با آب از شر چربی ها و لکه ها راحت می شوید. بهتر است دست نگه دارید زیرا استفاده از آب برای تمیز کردن کابینت باید طبق اصول خاصی انجام شود. اگر بخواهید آب را بر روی سطح بریزید و کابینت را تمیز نمایید باید به زودی با کابینت های خود خداحافظی کنید.

برای تمیز کردن کابینت با استفاده از آب باید آن را با مواد مختلفی مانند سرکه و یا مایع ظرفشویی مخلوط نمایید. پس از آن پارچه ای نرم را به محلول به دست آمده آغشته کرده و با گرفتن آب اضافه آن، سطح کابینت را تمیز و سپس خشک کنید. پس این کاملا مشهود است که به طور مستقیم نمی توان آب را بر روی کابینت ام دی اف ریخت و آن را شست.

تمیز کردن کابینت ام دی اف با آب و مایع ظرفشویی

یکی از بهترین روش های تمیز کردن کابینت ام دی اف استفاده از آب و مایع ظرفشویی است. شاید برای شما این نگرانی وجود داشته باشد که با استفاده از آب چگونه کابینت ام دی اف را تمیز کنیم و آسیب نبیند اما با روشی که در ادامه می گوییم می توانید کابینت های ام دی اف خود را بدون هیچ آسیبی درخشان کنید.

ابتدا مقداری مایع ظرفشویی را با آب ولرم ترکیب کنید و سپس اسفنجی نرم را به این محلول آغشته کنید و آن را به اندازه ای فشار دهید تا  آب موجود در آن به طور کامل خارج شود. اکنون با اسفنج سطح کابینت را تمیز کنید و پس از آن با یک پارچه نخی خشک، رد رطوبت باقی مانده را خشک نمایید. با استفاده از این روش چربی و لکه های سطح کابینت تمیز می شوند.

تمیز نمودن کابینت ام دی اف با آب و سرکه

سرکه به دلیل خاصیت اسیدی که دارد به راحتی لکه ها را نابود می کند و از آن می توان برای تمیز کردن بسیاری از وسایل استفاده کرد. اگر رنگ کابینت شما سفید است، برای تمیز کردن آن می توانید از محلول آب و سرکه استفاده کنید. ابتدا در ظرفی به اندازه یکسان آب و سرکه بریزید و بعد یک دستمال نخی را به این محلول آغشته کرده و سطح کابینت سفید را تمیز کنید.

با این روش کابینت شما درخشش و زیبایی اولیه خود را به دست می آورد. بهتر است برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به داخل ام دی اف، پس از تمیز کردن با محلول گفته شده، سطح کابینت را با یک دستمال نخی خشک کنید.

تمیز کردن لکه های کابینت ام دی اف

ممکن است به هنگام آشپزی بخشی از مواد غذایی بر سطح کابینت باقی بماند و یا چربی ها و دودهای حاصل از پختن غذا بر روی کابینت قرار بگیرند. اگر این لکه ها به سرعت پاک نشوند، ماندگاری آنها افزایش پیدا کرده و دیگر به سادگی تمیز نمی شوند.

اکنون این سوال برای شما پیش می آید که اگر لکه های گفته شده با استفاده از محلول آب و سرکه و یا محلول آب و مایع ظرفشویی پاک نشدند، چگونه کابینت ام دی اف را تمیز کنیم . ما در این بخش برای شما راهکار ویژه ای برای حل این مشکل داریم. در ابتدا مقداری جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیری در آید و سپس این خمیر را بر روی لکه ها قرار دهید تا کاملا خشک شود و پس از آن با یک دستمال مرطوب سطح را تمیز نمایید.

تميز كردن كابينت ام دی اف قهوه ای

کابینت ام دی اف قهوه ای با توجه به رنگ خود روش شست و شوی متفاوتی دارد. برای تمیز کردن این رنگ از کابینت ام دی اف باید ابتدا تمامی گرد و غبارهای سطح کابینت را تمیز کنید. تمیز کردن گرد و غبار باعث می شود که پس از تمیز کردن با مواد مناسب، هیچ لکه ای بر سطح کابینت قهوه ای باقی نماند.

ابتدا باید کمی آب ولرم، گلاب و سرکه را با هم مخلوط کنید و سپس با یک دستمال لطیف، سطح کابینت را به شکل دایره ای پاک کنید. پس از تمیز کردن با دستمال آغشته به مواد مذکور، باید به سراغ دستمال خشک رفته و رد رطوبت کابینت را با آن تمیز نمایید. بجز این محلول می توانید از پاک کننده های صنعتی ملایم نیز برای تمیز کردن کابینت ام دی اف قهوه ای استفاده کنید.

تميز كردن كابينت ام دی اف مشکی

تمیز کردن کابینت ام دی اف مشکی از کابینت های روشن آسان تر است زیرا این کابینت ها لکه های چربی و باقیمانده غذا را نشان نمی دهند. نکته قابل توجه این است که کابینت های تیره و مخصوصا کابینت مشکی ممکن است پس از تمیز کردن دچار لکه شوند و این لکه ها به شدت به چشم می آیند و جلوه آشپزخانه را نامطلوب می کنند.

برای تمیز کردن کابینت ام دی اف مشکی از پارچه یا دستمال میکروفایبر استفاده کنید. این دستمال به کابینت پرز نمی دهد و سطح آن را به خوبی پاک می کند. بهترین محلول برای پاک کردن این نوع کابینت، محلول آب و سرکه است و در صورت نیاز می توانید از پاک کننده های ملایم شیمیایی به این منظور استفاده نمایید. خشک کردن کابینت پس از تمیز کردن، نقش مهمی در از بین بردن لکه ها دارد.

تميز كردن كابينت ام دی اف مات

کابینت ام دی اف مات کمتر کثیف می شود و اثر انگشت بر روی آن باقی نمی ماند اما این کابینت لکه های غذا و چربی را به خوبی نشان می دهد. برای از بین بردن چربی کابینت ام دی اف مات کمی جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و خمیر حاصل را بر روی لکه ها قرار دهید تا خشک شود. پس از خشک شدن جوش شیرین، آن را از روی کابینت به وسیله یک دستمال نمدار تمیز کنید. در مرحله بعدی باید رطوبت باقیمانده را با یک دستمال نخی کاملا خشک نمایید. برای تمیز کردن کابینت ام دی اف مات پس از رفع لکه ها، باید از محلول آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

تميز كردن كابينت

تميز كردن كابينت ام دی اف چرب

کابینت های ام دی اف به دلیل زیبایی و تنوع رنگی، در بسیاری از آشپزخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. اما این کابینت ها به دلیل جنس شان، به راحتی چربی و لکه را جذب می کنند. تمیز کردن کابینت ام دی اف چرب می تواند کار دشواری باشد، اما با استفاده از روش های صحیح و مواد مناسب می توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

در اینجا چند روش برای تمیز کردن کابینت ام دی اف چرب آورده شده است:

استفاده از مایع ظرفشویی

 • یک سطل آب گرم را با چند قطره مایع ظرفشویی مخلوط کنید.
 • یک اسفنج نرم را در محلول خیس کنید و آب آن را بگیرید.
 • سطح کابینت را با اسفنج تمیز کنید.
 • سپس با یک دستمال تمیز و مرطوب، سطح کابینت را بشویید تا اثری از مایع ظرفشویی باقی نماند.

استفاده از سرکه

 • سرکه سفید یک تمیز کننده طبیعی و قوی است که می تواند چربی و لکه را از روی کابینت ام دی اف پاک کند.
 • یک سطل آب گرم را با نصف فنجان سرکه سفید مخلوط کنید.
 • یک اسفنج نرم را در محلول خیس کنید و آب آن را بگیرید.
 • سطح کابینت را با اسفنج تمیز کنید.
 • سپس با یک دستمال تمیز و مرطوب، سطح کابینت را بشویید تا اثری از سرکه باقی نماند.

استفاده از جوش شیرین

 • جوش شیرین یک پاک کننده طبیعی و غیر سمی است که می تواند چربی و لکه را از روی کابینت ام دی اف پاک کند.
 • مقداری جوش شیرین را روی یک دستمال مرطوب بریزید.
 • سطح کابینت را با دستمال تمیز کنید.
 • سپس با یک دستمال تمیز و مرطوب، سطح کابینت را بشویید تا اثری از جوش شیرین باقی نماند.

استفاده از پاک کننده های مخصوص کابینت ام دی اف

 • در بازار پاک کننده های مخصوص کابینت ام دی اف وجود دارد که می توانید از آنها برای تمیز کردن کابینت های خود استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از این پاک کننده ها، حتما دستورالعمل های روی بطری را به دقت مطالعه کنید.

نکات مهم

 • برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف، از شوینده های قوی و اسیدی استفاده نکنید. این شوینده ها می توانند به سطح کابینت آسیب برسانند.
 • برای تمیز کردن لکه های سخت، می توانید از یک مسواک نرم استفاده کنید.
 • بعد از تمیز کردن کابینت ها، آنها را با یک دستمال تمیز و خشک خشک کنید.

با رعایت این نکات می توانید کابینت های ام دی اف خود را به راحتی تمیز و براق نگه دارید.

نکات طلایی تمیز کردن کابینت ام دی اف

۱- پس از اینکه کابینت ام دی اف خود را تمیز کردید می توانید از اسپری های براق کننده مخصوص برای جلا دادن به کابینت ها استفاده کنید.

۲- برای تمیز نمودن کابینت های ام دی اف از اسکاچ و سیم ظرفشویی استفاده نکنید زیرا این اجسام به دلیل سطح زبری که دارند، خط و خش هایی بر روی سطح ایجاد می کنند.

۳- بجز مواد گفته شده از شوینده ها و مواد شیمیایی و الکلی دیگری برای تمیز کردن کابینت استفاده ننمایید زیرا به سطح کابینت آسیب می رسانند.

۴- به هنگام استفاده از محلول ها تا حد امکان آب داخل اسفنج یا دستمال را خارج نمایید تا بعدا مشکلی برای کابینت شما پیش نیاید.

۵- پس از تمیز کردن سطح کابینت، با یک دستمال خشک، رطوبت باقیمانده را حتما خشک کنید.

۶- از دستمال های نخی و نرم و یا دستمال های نانو برای تمیز کردن کابینت ام دی اف استفاده کنید و برای شست و شوی این دستمال ها از موادی مانند پودر ماشین لباسشویی هرگز استفاده ننمایید.

۷- دستمال های خیس و مرطوب را بر روی کابینت ها قرار ندهید تا خشک شوند زیرا این کار باعث ایجاد آسیب های شدیدی بر کابینت شما می شود.

۸- برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف می توانید از اسپری های چند منظوره استفاده کنید.

در این مقاله گفتیم که چگونه کابینت ام دی اف را تمیز کنیم و شما با به کار بردن روش ها و رعایت نکات گفته شده می توانید درخشش و زیبایی کابینت های خود را حفظ نمایید.

جهت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت کابینت ام دی اف تماس بگیرید.

تماس

2 نظر

 • کامل ترین مقاله ای بود که میشد در مورد تمیز کردن کابینت ام دی اف آماده کرد. عالی بود، خیلی ممنون

  • سپاس از حسن توجهتون. خوشحالیم که مقاله رو مفید و کامل دیدید. هدف ما جلب رضایت شماست و باعث افتخاره که تونستیم به این هدف دست پیدا کنیم.

نظرات بسته شدند.