معماری آترینا

آدرس:

تهران، تهرانپارس، خیابان اتحاد

تلفن:

بازسازی خانه چیست و چرا منازل قدیمی نیاز به بازسازی دارند؟

بازسازی خانه چیست و چرا منازل قدیمی نیاز به بازسازی دارند؟

بازسازی خانه چیست ؟

اگر شما هم بارها قصد بازسازی خانه‌ خود را داشته ‌اید، اما به دلیل نداشتن اطلاعات درست و کافی، بیخیال انجام آن شده ‌اید، در حال حاضر در بهترین نقطه ممکن قرار دارید و وقت آن رسیده است که به وسیله این مقاله راهنما بدانید که بازسازی خانه چیست و چه انواعی دارد و نحوه انجام آن شامل چه مواردی می شود.

بازسازی به معنای مرمت کردن است. تمامی فعالیت‌هایی که برای تعمیر و یا تغییر در یک خانه و با هدف ماندگاری و طولانی شدن عمر آن و بهبود نمای ظاهری اش انجام می ‌شود، بازسازی خانه نامیده می شود.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت بازسازی منزل تماس بگیرید.

تماس

نکته ‌ای که باید به آن توجه کرد این است که بازسازی معنای متفاوتی با نوسازی دارد. بازسازی منزل، اگرچه ممکن است با تغییرات زیادی همراه باشد اما در خلال انجام آن، اسکلت ساختمان تغییر نمی ‌کند. در نوسازی ممکن است بسیاری از ساختارها تغییر کنند و تبدیل به ساختارهایی نو شود. در واقع نوسازی سبب جایگزینی ساختارهای نو به جای ساختارهای قدیمی می ‌شود، اما بازسازی به معنای بهینه سازی ظاهر یک خانه توسط یک تیم معماری می باشد.

چرا منازل قدیمی نیاز به بازسازی دارند ؟

حال که متوجه شدید بازسازی خانه چیست ، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چرا منازل قدیمی نیاز به بازسازی دارند. در ایران بسیاری از خانه ‌ها تقریبا پس از گذشت ۳۰ سال از زمانی که ساخته شده ‌اند، نیاز به بازسازی دارند. در بسیاری از موارد به علت این که در زمان گذشته از مواد و مصالح استاندارد برای ساخت خانه استفاده نشده است، نیاز به بازسازی الزامی می باشد.

زمانی که بافت منزل، دچار فرسودگی شود، امنیت جان ساکنان آن نیز به خطر می ‌افتد. پس باید به موقع برای بازسازی منزل در تهران اقدام شود زیرا ممکن است بر اثر حوادث طبیعی ناگهانی، مانند زلزله، بافت منزل دچار آسیب جدی شده و جان ساکنان به خطر بیفتد. پس اگر منزل شما هم دچار فرسودگی شده است، زمان را از دست ندهید و برای بازسازی آن اقدام نمایید.

یکی دیگر از دلایل نیاز منازل به بازسازی این است که شاید صاحب یک خانه بخواهد در معماری اتاق‌ها، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و سایر نقاط خانه تغییراتی ایجاد کند و از فضای موجود، بهترین استفاده را ببرد. با بازسازی منزل می ‌توان حتی بر قیمت و زیبایی یک خانه افزود و کیفیت زندگی ساکنین آن را بهبود بخشید.

انواع بازسازی خانه

هر خانه ‌ای پس از گذشت چندین سال نیاز به بازسازی دارد. بازسازی روش بهتری نسبت به تخریب ساختمان است و از نظر هزینه به صرفه ‌تر است. شناسایی روش و سبک درستی از بازسازی منزل، بسیار با اهمیت است. به طور کلی بازسازی خانه ‌ها و بناها به ۴ شکل انجام می ‌شود:

 بازسازی حفاظتی

در این نوع بازسازی ابتدا باید در مورد تمام قسمت‌های ساختمان، تحقیقات مفصلی انجام شود و پس از آن ساختارهایی که ضعیف شده ‌اند، شناسایی و با بازسازی تقویت شوند. در بیشتر مواقع، ستون‌ها و دیوارها با هدف تقویت ساختار ساختمان تعمیر و تقویت می ‌شوند.

بازسازی حفاظتی

بازسازی سبکی

این نوع بازسازی که به آن آناستیلوز هم می ‌گویند به این صورت است که برای قسمت‌های فرسوده‌ ساختمان، جایگزین‌  را درنظر می ‌گیرند. به شکلی که پس از بازسازی، نمای اولیه‌ ساختمان حفظ شده و تغییری در ظاهر آن دیده نمی شود.

باید به این موضوع توجه کرد که هدف از این نوع بازسازی خانه چیست ، چون چیزی که در بازسازی سبکی حائز اهمیت است، حفظ ظاهر قدیمی بنا است. از این روش برای بازسازی معمولا برای بازسازی مکان ‌های قدیمی و تاریخی استفاده می شود.

بازسازی پاکسازی سبکی

در این نوع از بازسازی منزل، ابتدا مهندسین به صورت تخصصی بررسی می ‌کنند که چه عواملی سبب فرسودگی و کاهش عمر خانه شده است و سپس با حذف این عوامل، ساختمان را تقویت و طول عمر و ماندگاری آن را  افزایش می ‌دهند.

بازسازی تکمیلی

در طی این نوع بازسازی فقط قسمت‌های فرسوده خانه شناسایی می ‌شوند و مورد بازسازی قرار می‌گیرند تا بتوان از ساختمان همچنان استفاده کرد و طول عمر آن را بالا برد. معمولا بسیاری از افراد که منازل فرسوده‌ ای دارند، برای بازسازی از این روش استفاده می‌ کنند.

بازسازی خانه شامل چه مواردی می شود؟

مراحل بازسازی خانه های قدیمی شامل مواردی است که باید آن‌ها را به دقت مورد بررسی قرار داد. در ابتدا باید نقشه ‌ای از کل ساختمان تهیه شود و قسمت‌های مختلف خانه روی نقشه مشخص شوند. پس از بررسی ‌ها، تغییرات لازم باید بر روی نقشه اعمال شده و پس از تایید به مرحله‌ اجرا برسند.

بازسازی سقف

بازسازی سقف تاثیر زیادی بر تغییر فضای خانه‌ شما دارد. اینکه بهترین راه‌ های این مورد از بازسازی خانه چیست را به طور مختصر مرور می‌ کنیم:

  • سقف کاذب کناف: یک نوع پوشش پارچه‌ ای بدون درز است که مقاوت بالایی در برابر آتش و زلزله دارد و به آسانی نصب می شود.
  • سقف کاذب گچی: از این نوع سقف در اماکن اداری بیشتر استفاده می ‌کنند و علاوه بر زیبایی خاصی که دارد، ضد آب و رطوبت نیز می ‌باشد.
  • سقف کاذب رابیتس: این سقف، وزن و در عین حال تنوع بیشتری دارد و به دلیل قیمت به صرفه و کیفیت بالا، معمولا مورد استقبال مشتریان قرار می گیرد.
  • سقف کاذب آکوستیک: از این سقف در محل‌ های شلوغ مانند سینما و برای جلوگیری از سر و صدا استفاده می‌ شود.
  • سقف کاذب آلومینیوم: این نوع سقف جنبه‌ رسمی داشته و بیشتر در ادارات استفاده می‌ شود و برای خانه گزینه‌ مناسبی نیست.
  • سقف کاذب شیشه‌ای: این نوع سقف تنوع و زیبایی بالایی دارد و روشنایی خانه را افزایش می‌دهد.

بازسازی سقف منزل

بازسازی کف و دیوار

یکی از مهم‌ ترین قسمت‌ها در فرآیند بازسازی، بازسازی کف و دیوارهای خانه است. در دنیای امروز، تنوع زیادی برای مصالح کف و دیوارها وجود دارد. برای دانستن اینکه تصمیم درست در این بخش از بازسازی خانه چیست ، باید موارد زیادی را مد نظر قرار دهید و تمامی جوانب را بررسی کنید تا انتخاب صحیح و سنجیده‌ای داشته باشید.

از جمله عوامل مورد توجه در این زمینه عبارتند از قیمت مصالح، شکل ظاهری، ایمنی، سهولت و آسانی استفاده و تنوع رنگ و طرح که تمامی این موارد می تواند بنا به سلیقه شما انتخاب شود. معمولا برای بازسازی دیوار خانه‌ ها از دیوارپوش‌های پی وی سی، سه بعدی، بتنی، آجری، سنگی، تاپ شیت، کنافی و کاغذ دیواری‌ های مختلف و برای کف خانه ‌ها هم از چوب، سرامیک، سنگ، پارکت، لمینت، اپوکسی و موکت‌ های متنوع استفاده می ‌کنند.

بازسازی اتاق ها

اتاق ‌های هر خانه با توجه به کاربردی که دارند باید مورد بازسازی قرار بگیرند. البته به این موضوع هم توجه کنید که مقدار بودجه‌ شما برای این قسمت از بازسازی منزل چقدر است و تا چه مقدار تمایل به صرف هزینه‌ دارید. در ساده‌ترین حالت بازسازی اتاق‌ ها، می ‌توانید داخل اتاق، پنجره ‌ای تعبیه کنید و دیوارها و همچنین پنجره‌ها را عایق صدا و حرارت کنید.

این امر به این دلیل انجام می ‌شود که آرامش افرادی که از آن اتاق ‌ها استفاده می ‌کنند، فراهم شود. بازسازی کف‌ و دیوارهای اتاق هم بسیار اهمیت دارند. کفپوش‌های چوبی و لمینت، آرامش بخش هستند و کفپوش ‌های سرامیکی علاوه بر عایق حرارت و صدا بودن، به راحتی تمیز می ‌شوند. برای دیوارها  باید به این نکته توجه کرد که تمامی اضافیات باید حذف شده و متناسب با افرادی که از آن اتاق استفاده  ، ترکیب رنگی مناسب برای پوشش آن انتخاب شود.

بازسازی آشپزخانه

برای بازسازی آشپزخانه می ‌توانید از کابینت‌ها شروع کنید. تغییر در کابینت‌ها باعث می ‌شود که آشپزخانه‌ شما حسابی چشمگیر و دلنشین شود. کابینت‌ ها انواع مختلفی دارند و می ‌توانید از آنها متناسب با سلیقه‌ خود استفاده کنید. بازسازی آشپزخانه علاوه بر تعویض و یا تغییر کابینت ‌ها، شامل تخریب دیوارهای اضافی، جابجایی لوله‌ کشی و سیم ‌کشی ‌ها، تغییر پرده‌ها، تعویض کفپوش و دیوارپوش‌ها و موارد مشابه نیز می ‌شود.

اگرچه بازسازی آشپزخانه کمی هزینه بر است اما باید به این نکته هم توجه کنید که وقتی آشپزخانه‌ شما بازسازی می ‌شود، اعضای خانواده حس خوبی می ‌گیرند و بر قیمت خانه نیز افزوده می ‌شود. البته همه‌ چیز به این بستگی دارد که از مشاوره‌ های درست در این زمینه استفاده کنید و بهترین تصمیم را برای بازسازی آشپزخانه‌ خود بگیرید چون در صورت انتخاب نادرست، آشپزخانه‌ شما به آنچه در نظر داشته ‌اید شباهتی نخواهد داشت!

بازسازی آشپزخانه

قیمت بازسازی خانه چگونه محاسبه می شود؟

در ابتدا لیستی از تغییراتی که می ‌خواهید در خانه‌ خود مشاهده کنید، فراهم کرده و سپس مدت زمان اجرایی شدن پروژه و اینکه هزینه‌ هر قسمت از بازسازی خانه و بودجه‌ شما چقدر است را هم در نظر داشته باشید. به طور کلی هزینه‌ بازسازی خانه از هزینه‌ ساخت آن کمتر و به صرفه تر است.

ممکن است فقط بخش کوچکی از یک خانه مورد بازسازی قرار گیرد، پس قطعا هزینه‌ این بازسازی نسبت به بازسازی کلی یک ساختمان کمتر است اما شما هزینه‌ های خرید مواد و مصالح، هزینه‌ حمل و تخلیه‌ زباله‌ های ساختمانی، هزینه‌ تعمیرات، هزینه‌ تخریب بعضی قسمت‌ها، هزینه‌ طراحی، هزینه‌ تغییر دکوراسیون، هزینه‌ کارگران، پیمانکاران و مهندسان را هم مورد توجه قرار دهید و سپس برای اقدام جهت بازسازی خانه تصمیم بگیرید.

در بعضی مواقع اجرا کنندگان پروژه‌، بازسازی خانه را به صورت روزمزد و در بعضی مواقع به صورت متراژی انجام می دهند. اما در سال‌ های اخیر پیمانکاران کنتراتی با قبول پروژه‌ های بازسازی و دادن قیمت کلی، کار بازسازی را بسیار آسان کرده‌ اند و تلاش می ‌کنند که خانه ‌های بازسازی شده را در کمترین زمان با قرارداد پیمان به مشتری تحویل دهند.

جهت مشاوره رایگان و دریافت قیمت بازسازی منزل تماس بگیرید.

تماس
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.